Malarstwo polskie
Anna Karolak
"Pastisz Ołtarza św. Barbary z 1447 r.", wykonany w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1998, tempera jajkowa i złoto płatkowe (24 karaty) na desce, 84 x 35 cm, własność prywatna

Obraz malowany na dwucentymetrowej grubości desce, krytej czternastoma warstwami gruntu gipsowego, następnie szlifowanego na gładz.
W górnej partii dzieła znajduje się ornament ryty rylcem w gruncie gipsowym, szlifowany, zaprawiony czerwonym gruntem bolusowym i kryty złotem płatkowym z wykorzystaniem orginalnej XV - wiecznej technologii.
Partie malowidła wykonane są w technice tempery żółtkowej czyli malowane pigmentami rozrobionymi w żółtku jaja kurzego. Jest to najbardziej trwała technika malarska spośród wszystkich znanych technik. Malowidlo zabezpieczone jest werniksem końcowym wykonanym na bazie szelaku. Wizualnie praca nie jest wierną kopią z oryginału. Jest pastiszem. Oryginalna kolorystyka zostala wzbogacona, bowiem sam oryginał jest w kolorach dosyć mdły. Przykladowo: barwy jasnych płacht tkanin to idywidualna interpretacja artystki. Podobnie twarz anioła jest wynikiem osobistej interpretacji.

Pastisz Ołtarza św. Barbary z 1447 r.
SKLEP
ENGLISH VERSION | GALERIA